نحوه کار آب شیرین کن صنعتی

نحوه کار آب شیرین کن صنعتی

اسمز یک فرایند در طبیعت است که آب شیرین را به سمت آب شور با املاح زیاد جذب می‌کند. این مسئله در بدن انسان و در جمیعت ها رخ می‌دهد و در طبیعت نیز در فرایند جذب آب توسط ریشه‌های درختان قابل مشاهده است. اسمز معکوس به طور دقیق بر عکس این فرآیند عمل می‌کند. در این فرآیند، آب شور با فشار به سمت آب شیرین مهاجرت می‌کند و یون‌ها و املاح موجود در آب توسط یک غشا نیمه نفوذپذیر حذف می‌شوند.
دستگاه آب شیرین‌کن اسمز معکوس به طور خاص در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به کاهش میزان نمک در آب وجود دارد. اسمز معکوس یک فرآیند فیزیکی است برای جداسازی، که در این فرآیند، جریان آب خام به دو جریان آب تصفیه شده و جریان آب غلیظ‌شده تقسیم می‌شود.  آب غلیظ‌تر، آب شور و یا دورریز نامیده می‌شود. شرکت آبین گستر یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده دستگاه آب شیرین‌کن RO در ایران می‌باشد.

کاربرد آب شیرین کن

شرکت آبین گستر تولید کننده انواع دستگاه های آب شیرین کن صنعتی با فناوری اسمز معکوس است. این دستگاه ها در ظرفیت های مختلف و برای مصارف گوناگون مانند تولید آب آشامیدنی، مصارف صنعتی و کشاورزی طراحی و تولید می شوند.

انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی 

با توجه به نوع کاربرد آب شیرین کن ها، می‌توان آنها را به گروه‌های مختلفی تقسیم بندی کرد. به عنوان مثال، آب شیرین کن RO یکی از رایج ترین انواع آب شیرین کن است که برای کاربردهای مختلفی طراحی شده است. این شامل دستگاه آب شیرین کن کشاورزی، دستگاه آب شیرین کن گلخانه، دستگاه آب شیرین کن بیمارستان، دستگاه آب شیرین کن مرغداری و دستگاه آب شیرین کن دریایی می‌شود.

با توجه به اینکه نوع غشا، ظرفیت، مراحل پیش تصفیه و سایر عوامل در محیط‌های مختلف متفاوت طراحی می‌شوند، نیاز است که هر دستگاه آب شیرین کن بر اساس نیاز خاص و شرایط محیطی مربوطه طراحی شود. از این رو، انتخاب و استفاده از نوع مناسب آب شیرین کن برای هر کاربرد، بسیار حائز اهمیت است.

مزایای آب شیرین کن صنعتی

در حال حاضر، دستگاه تصفیه آب صنعتی  علاوه بر صنعت، در بخش‌های خانگی و کشاورزی نیز کاربرد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده است. تقاضای زیاد برای استفاده از اسمز معکوس به منظور شیرین‌تر کردن آب، باعث شده تا مزایای بسیار زیادی را داشته باشد.

از جمله مزایای استفاده از این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– کاهش نمک و مواد جامد حل شده در آب
– حذف ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلودگی‌های موجود در آب
– افزایش طعم و کیفیت آب
– بهبود سلامتی و بهداشت
– مصرف بهینه آب و افزایش سطح بهداشت عمومی
– کاهش هزینه‌های مربوط به خرید آب
می‌تواند به عنوان مزایای اصلی استفاده از اسمز معکوس برای تصفیه آب نام برد.

انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی

کاربرد آب شیرین کن صنعتی (اسمز معکوس)

استفاده از آب دریا و آب‌های زیرزمینی با املاح زیاد و شور، همچنین به چرخه انداختن آب فاضلاب در بخش‌های صنعتی، یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای مقابله با خشکسالی و کمبود آب است. دستگاه آب شیرین کن RO تا حد بسیار زیادی این مشکلات را برطرف کرده و به دلیل حذف یون، باکتری، ویروس‌ها و همچنین املاح کوچکتر از 0.0001 میکرون، در صنایع مختلفی کاربرد دارد.
، تولید آب شرب از آب های شور می‌تواند یک راه حل موثر برای تأمین آب شرب باشد. این روش از فرایند تصفیه آب شور به منظور تبدیل آن به آب تازه و قابل مصرف استفاده می‌کند. از آنجایی که آب شور معمولاً حاوی نمک‌ها و مواد معدنی زیادی است، تصفیه و تصفیه آن از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از فناوری‌های نوین مانند اسمز معکوس و تصفیه توسط فیلترهای متنوع، می‌توان آب شور را به آب شیرین تبدیل کرد. این روش‌ها علاوه بر اینکه برای تهیه آب شرب مناسب هستند، می‌توانند برای تأمین آب کشاورزی، تولید داروها و لوازم آرایشی، نیروگاه‌ها و سایر مصارف نیز مورد استفاده قرار گیرند. بخش بازیافت پساب‌های صنعتی نیز یک روش پایدار برای مدیریت آب است.

این روش بازیافت و برداشتن از پساب‌های صنعتی، امکان حذف آلاینده‌ها و تبدیل آنها به آب قابل استفاده را فراهم می‌کند. این کار بسیار مهم برای حفظ منابع آب و جلوگیری از آلودگی آب‌ها است.

نحوه کار دستگاه آب شیرین کن صنعتی

 با استفاده از فرایند شیرین‌کردن آب با اسمز معکوس، آب خام (بدون تصفیه) با استفاده از یک پمپ وارد یک محفظه با یک غشا نیمه تراوا (ممبران) می‌شود و به وسیله‌ی اعمال فشار، آب تقریباً خالص از طرفی از غشا عبور کرده و آب تغلیظ شده با ناخالصی‌ها از سمت دیگر تولید می‌شود. این فشار خارجی بیشتر از فشار اسمزی طبیعی است، در نتیجه مولکول‌های کوچکتر قادر به عبور از منافذ غشا می باشند.

این در حالی است که مولکول‌های بزرگتر قادر به عبور نیستند. ضروری است که توجه داشته باشیم منافذ غشا با قطری کوچکتر از حتی ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند. مولکول‌های بزرگتر به‌طور فرعی از طریق کناره‌های غشا عبور و دفع می‌شوند. به طور کلی، فرایند شیرین‌کردن آب با اسمز معکوس توسط گذر از فرایند‌های مشخص شده انجام می‌شود.

مزایای آب شیرین کن صنعتی

دستورالعمل برای تصفیه آب شور

آب شور با املاح زیاد به دستگاه وارد می‌شود و برای تبدیل آن به آب شیرین، از پمپ فشار استفاده می‌شود. در این روند، آب شور از طریق یک غشا نیمه تراوا با منافذ بسیار کوچک عبور می‌کند که از عبور املاح به بخش آب شیرین جلوگیری می‌کند. پس از استفاده مداوم از دستگاه آب شیرین‌کن، به منظور حفظ کیفیت آب،  نیاز به شستشوی فیلتر و غشای نیمه تراوا با روش‌های مختلف مانند بک‌واش و استفاده از مواد شیمیایی ایجاب می‌کند.

یک نکته بسیار مهم این است که، بسته به نوع آب و میزان املاح موجود در آن، ممکن است نیاز به پیش‌تصفیه و استفاده از تجهیزات مختلف مانند اولترافیلتراسیون، فیلتر کربنی، فیلتر شنی و غیره باشد. با استفاده از این تجهیزات، حجم زیادی از آلودگی‌های آب کاهش می‌یابد و به طور موثر از آسیب به غشای اسمز معکوس جلوگیری می‌شود که باعث افزایش طول عمر دستگاه می‌شود.

 روش کار اسمز معکوس در آب شیرین کن صنعتی چگونه است؟

عبور آب به وسیله‌ی اسمز معکوس انجام می‌شود. در این روش، یک غشاء مخصوص وجود دارد که دارای سلول‌های بسیار ریزی است که تنها اجازه ورود آب و هیچ ماده‌ی دیگری را نمی‌دهد. در اسمز معکوس، آب با استفاده از فشار بسیار زیاد به این غشاء تحت فشار قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که در روش‌های دیگر، آب به شکل طبیعی خود از این غشاء عبور می‌کند و این امر می‌تواند امکان خروج نمک، ویروس‌ها و باکتری‌ها را فراهم کند.

کاربرد آب شیرین کن صنعتی (اسمز معکوس)
در روش موردنظر، از آب غلیظ حاوی رسوبات و نمک زیاد و آب رقیق حاوی کمتر نمک استفاده می‌شود. در طول مراحل مختلف، آب به نحوی پاک‌سازی و خالص‌سازی می‌شود تا بتواند برای مصارف آشامیدنی و مورد استفاده در صنایع مختلف استفاده شود.
این روش شامل ارتباط آب رقیق و آب غلیظ از طریق غشاء است که مقدار آنها یکسان است. آب غلیظ حاوی نمک و دیگر آلاینده‌ها به سمت آب رقیق می‌رود. در مرحله اول، آب غلیظ یا آلوده با استفاده از فشار زیادی از طریق غشاء عبور می‌کند. رسوبات، نمک و یون‌های کوچکی که حتی اندازه ویروس و باکتری هم دارند، در پشت غشاء جمع می‌شوند و توانایی عبور از غشاء را ندارند. این آلاینده‌ها از طریق یک ممبر کناری که در دستگاه اسمز معکوس وجود دارد، عبور می‌کنند.
در این مرحله، برای تطابق حجم آب غلیظ و آب رقیق، آب غلیظ به طور فشرده به سوی آب رقیق هدایت می‌شود و دوباره با غشاء تماس می‌گیرد. نمک‌ها و مواد دیگری که آب را ناسازگار می‌کنند، پشت غشاء نگهداری می‌شوند و از طریق ممبران‌های جانبی دستگاه بیرون می‌رود. این فرآیند به صورت مداوم تکرار می‌شود تا تمامی آب رقیق شده و برای مصرف در انواع مکان‌ها مناسب شود. تمامی این اقدامات توسط دستگاه‌های آب شیرین‌کن صنعتی اسمز معکوس انجام می‌شود. لازم به ذکر است که در دیگر دستگاه‌های آب شیرین‌کن، این روند به صورت معکوس اتفاق می‌افتد و آب رقیق به سمت آب غلیظ می‌رود، زیرا قانون طبیعت همواره آب رقیق را به سمت آب غلیظ منتقل می‌کند.
در روش اسمز معکوس در آب شیرین‌کن صنعتی، برای دستیابی به عملیات موفق و تصفیه‌ی بهینه‌ی آب و حذف انواع باکتری‌ها، استفاده از ممبرین‌ها، غشاء‌ها، و سیستم‌های تامین فشار قوی ضروری است. غشاء مورد استفاده در این دستگاه باید دارای مقاومت بسیار بالا باشد تا بتواند با فشار مورد نظر سازگاری داشته باشد. این غشاء باید از جنس معتبری بوده و سلول‌های بسیار ریزی داشته باشد تا عملکرد بهینه‌ای داشته باشد.

دستورالعمل برای تصفیه آب شور

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

برای اطلاع از قیمت آب شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی، باید به نوع عملکرد، سایز، ظرفیت و محیط استفاده آنها توجه کنید. آب شیرین کن نیمه صنعتی به دلیل سایز و ظرفیت کوچک‌تر، قیمتی مناسب‌تر دارد نسبت به آب شیرین کن‌های صنعتی با سایز و ظرفیت بزرگ.

برای اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت، می‌توانید با گروه صنعتی آبین گستر ارتباط برقرار کنید. اطلاعات تماس این گروه را می‌توانید در پایین صفحه مشاهده کنید.

ساخت دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO

شرکت آبین گستر با بیش از ۲۲ سال تجربه در تولید و ارائه دستگاه‌های آب شیرین کن به روش اسمز معکوس در ظرفیت‌های مختلف برای کاربردهای صنعتی، خانگی، دریایی، کشاورزی و … فعالیت دارد. این شرکت خدمات خود را برای شرکت‌ها و مشتریان داخلی و خارجی ارائه می‌دهد و متخصصان آن آماده ارائه مشاوره‌های لازم قبل از خرید دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی RO هستند. طبق هدف و نیازهای مشتریان، این متخصصان گزینه‌های متنوعی را برای نصب دستگاه‌های اسمز معکوس در محیط مورد نظر پیشنهاد می‌دهند.

شماره های تماس:

02637853001
02637853002
09125417503