آب شیرین کن صنعتی چیست؟

آب شیرین کن صنعتی چیست؟

آب شیرین کن صنعتی : تصفیه آب با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از روش‌های مؤثر برای بهبود کیفیت آب است. RO یا اسمز معکوس یک فرآیند تصفیه آب است که اصول آن از رفتار طبیعت الهام گرفته شده است. در طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی RO، از قانون عمومی تمایل آب شیرین به مهاجرت به سمت آب شور استفاده می‌شود. به کمک این فرایند، آب شور تصفیه و تبدیل به آب تمیز و قابل مصرف می‌شود.

با توجه به مشکل کمبود آب در زندگی امروز و نیاز به شیرین‌کردن آب در مصارف مختلف، تولید آب شیرین‌کن صنعتی RO از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. گروه آبین گستر یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده دستگاه آب شیرین‌کن RO در ایران است. در ادامه، نگاهی جامع به روند تصفیه آب صنعتی این دستگاه، تجهیزات و استانداردهای به کار رفته در طراحی آن خواهیم داشت.
 

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی چیست؟

در صنایع مختلف، استفاده از آب شیرین بسیار حیاتی است، به خصوص در کارخانه‌هایی که محصولات خوراکی تولید می‌کنند. استفاده از آب شیرین از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا محصولات بدون آن بدمزه می‌شوند و قابل مصرف نیستند. برخی از کارخانه‌های بزرگ خارج از شهر واقع شده‌اند که برای استفاده در فرایند تولید و استفاده کارکنان، به آب شیرین نیاز دارند.

یکی از راهکارهای مناسب می‌تواند استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب باشد. استفاده از تانکرهای آب شیرین هزینه‌بر است و سلامتی آن‌ها تضمین شده نیست. بهتر است از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کرد تا نیاز به آب شیرین را بهبود دهد.
آب شیرین کن‌های صنعتی در مراکز تجاری و مجتمع‌های مسکونی بسیار بزرگ استفاده می‌شود. اگرچه آب شهری شیرین است، اما برخی از مراکز تجاری نزدیک به دریا و جزایری که امکان آب‌رسانی به آن‌ها وجود ندارد، ضرورت دارند که از آب شیرین کن استفاده کنند.

آب شیرین‌کن‌های صنعتی دارای ابعاد بزرگتری هستند و ظرفیت بسیار بالاتری دارند و از نظر هزینه نیز گران‌تر هستند. نیاز به فضای ویژه‌ای برای نصب آن‌ها وجود دارد و برای تامین فشار آب، باید از پمپ‌هایی استفاده شود تا آب به این دستگاه‌ها حرکت کند. آب شیرین کن دریایی دستگاهی با ابعاد کوچکتر است اما وجود نسخه‌های بسیار بزرگتر آن نشان می‌دهد که نیاز به تجهیزات غول‌پیکر و اتاق‌های بزرگ برای نگهداری و استفاده از آن‌ها وجود دارد.

آب شیرین کن چیست

دلایل استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی 

یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌ها در تمام دنیا، کمبود آب شیرین است که مشکلات فراوانی را در صنعت و زندگی روزمره انسان‌ها ایجاد کرده است. این محدودیت‌ها نه‌تنها در تامین آب برای نوشیدن مشهود هستند، بلکه در کشاورزی، تولید داروها، مواد بهداشتی، و صنعت نیز تاثیر چشمگیری دارند.
در مقابل، آب دریا به دلیل داشتن حجم زیادی از نمک و املاح غیر قابل استفاده است که می‌توان با استفاده از دستگاه آب شیرین‌کن دریایی به خوبی از آن‌ها در چرخه طبیعت استفاده کرد. دستگاه آب شیرین‌کن RO این امکان را فراهم می‌سازد تا 99.6% از املاح موجود در آب را حذف نموده و در نهایت آب شیرین و خالص را به عنوان خروجی تحویل دهد.

آب شیرین کن اسمز معکوس یا غشایی

نام اسمز معکوس را حتما در دستگاه‌های آب تصفیه کن شنیده‌اید. اسمز معکوس یکی از پیشرفته‌ترین   بروز ترین روش‌های تصفیه آب است که کارایی بسیار بالایی دارد و کیفیت آب را تا حد امکان  بالا می برد که به آن، آب شیرین کن غشایی نیز می‌گویند. آب شیرین کن غشایی در واقع با استفاده از یک یا چند غشای مختلط، فرایند شیرین‌سازی آب را انجام می‌دهد.

اما این غشا چگونه عمل شیرین‌سازی را انجام می‌دهد؟

 یک غشا داخل آب قرار می‌گیرد. غشایی که خیلی نازک است و روی آن سوراخ‌های بسیار ریزی در ابعاد و اندازه‌ نانو وجود دارند. مولکول‌های آب به دلیل جرم، وزن و حجم بسیار کمی که دارند می‌توانند از درون این سوراخ‌های ریز عبور کنند. ولی نمک‌های موجود در آب خیلی بزرگتر هستند.
با وجود حل شدن در آب و دیده نشدن به طور چشمگیر، ذرات بزرگتر با غشا محروم کننده ای در بسته بندی شده و این باعث تمیز شیرینی آب می شود. جریان برق در برخی تصفیه کننده های آب استفاده می شود تا یون هایی که با آب واکنش داده اند تبدیل شوند و جذب نشوند.

دستگاه اب شیرین کن

این جریان برق باعث میشود الکترون های آزاد با یون های مثبت واکنش دهنده در میان بایستند و اندازه و اندازه ی مولکول های نمک را افزایش دهند و از طریق غشا عبور نکنند. این مکانیزم تصفیه آب شیرین کن با غشایه است. اسمز معکوس یکی از اصلی ترین روش های استفاده شده در فرآیند تصفیه آب جهت شیرین کردن آن می باشد.
يکي از نکات مهم در مورد دستگاه آب شيرين کن غشايي اين است که به برق بسيار کم نياز دارد و اصولا به برق با ولتاژ و جريان بالا نياز ندارد. معمولا از يک غشاي نيمه نفوذپذير يا نيمه تراوا استفاده مي‌شود تا بتواند به خوبي جريان آب و جريان نمک‌ها را کنترل کند. اما اين دستگاه‌ها يک مشکل ديگر نيز دارند.

غشايي که در داخل اين دستگاه‌ها استفاده مي‌شود، معمولا گران‌قيمت است و تکنولوژي ساخت آن باید بسيار قوي باشد. با اين وجود، اين روش بسيار موثر است و در اکثر مراکز توليد آب شيرين صنعتي و خانگي از اين دستگاه‌ها استفاده مي‌شود.

 آب شیرین کن صنعتی چند نوع است؟

1- دستگاه آب شیرین کن خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی، یا آب شیرین کن خانگی، مناسب برای استفاده در منازل و ادارات است و به صورت زیر سینکی، رومیزی و ایستاده عرضه می شود. این دستگاه دارای قطعات منحصر به فردی نسبت به سایر آب شیرین کن ها است، از جمله پمپ، سه فیلتر پیش تصفیه، فیلتر اسمز معکوس و مخزن ضد باکتری. ارزش ذکر این است که بسته به نیاز و کاربرد، دستگاه تصفیه آب ممکن است نوع آب شیرین کن خانگی نیمه صنعتی باشد که دارای فیلترهای بزرگتر است.
2- دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی
آبشیرین‌کن‌های نیمه‌صنعتی، در طیف میانی بین دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی قرار دارند. ظرفیت این دستگاه‌ها می‌تواند از 200 گالن تا 2000 گالن متغیر باشد. برای استفاده از آبشیرین‌کن نیمه‌صنعتی، مخزن جداگانه‌ای برای ذخیره آب مورد نیاز است که باید به‌صورت مجزا تهیه شود. این دستگاه مناسب برای کارگاه‌ها و فضا‌های اداری است.
دستگاه آب شیرین کن صنعتی
 
3- دستگاه آب شیرین کن صنعتی
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی برای تصفیه آب های بسیار شور و همچنین آب های لب شور استفاده می شوند. حداقل ظرفیت این دستگاه ها 5 متر مکعب است. با استفاده از روش اسمز معکوس، آب شیرین کن صنعتی می تواند شوری، تلخی و ذرات فیزیکی موجود در آب را حذف کند.
استفاده از دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس Ro به دلیل استاندارد بالا، مورد تأیید بسیاری از متخصصین در حوزه‌های دام و طیور، پزشکان و حتی صنایع داروسازی قرار دارد.
به همین دلیل، این دستگاه به عنوان یک دستگاه آب شیرین کن در صنایع دامپروری و پرورش ماهی، همچنین در تصفیه آب برای پرورش ماهی، شناخته شده است.
4-  دستگاه آب‌شیرین‌کن کشاورزی
دستگاه آب‌شیرین‌کن کشاورزی یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن صنعتی است که به منظور شیرین‌سازی آب برای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه بیشتر در شرایطی از آب شور استفاده می‌شود که ممکن است به گیاهان آسیب بزند. از نمونه‌های کاربردی آب‌شیرین‌کن‌های کشاورزی می‌توان به دستگاه‌های مغناطیسی کشاورزی اشاره کرد.
 

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

مشخصات فنی آب شیرین کن ها

مشخصات فنی آب شیرین کن‌ ها

در مورد مشخصات فنی آب شیرین‌کن‌ها، یکی از مهمترین امور ظرفیت آب شیرین‌کن می‌باشد. ظرفیت دستگاه نشان دهنده‌ی مناسب بودن آن برای کاربردهای مختلف است. به‌طور مثال، مجتمع‌های تجاری و پاساژ‌ها نیاز به حجم زیادی از آب دارند، که باید تأمین شود.

برای مثال، ظرفیت 200 متر مکعب آب در شبانه‌روز برای دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن در صنعت به‌خوبی مناسب است. هر متر مکعب هزار لیتر است، به‌عبارت دیگر، 200 هزار لیتر در شبانه‌روز تولید می‌شود که مقدار بسیار زیادی است.

سایز لوله بسیار اهمیت دارد و معمولا با اینچ محاسبه می‌شود. کارخانجات معمولا فضای خاصی را برای دستگاه‌ها در نظر می‌گیرند تا اجزا و المان‌های آب شیرین کن را بهینه انتخاب کنند.

جالب است بدانید که سختی آب هم در دستگاه‌های آب شیرین کن کاهش می‌یابد، زیرا آب چاه و آب دریا معمولا حاوی فلزات سنگین و موادی است که از فیلتر آب شیرین کار عبور نمی‌کنند و جذب می‌شوند. این باعث می‌شود که آب خروجی از دستگاه به هر نحوی بهداشتی باشد.

برای آب شیرین کن خانگی ظرفیت 220 لیتر در روز مناسب‌ترین مقدار ظرفیت است. معمولا فیلترها و قطعات دستگاه مثل پمپ هم متناسب با این ظرفیت طراحی می‌شوند. 220 لیتر هم برای استفاده روزانه یک خانواده پرجمعیت تا حد زیادی مناسب است. نکته دیگری که باید در دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس به آن توجه داشت  نوع و همچنین تعداد فیلترهای به‌کار رفته است.
هر چقدر تعداد فیلترها بالاتر باشد به این معنی است که آلاینده‌های بیشتری را از داخل آب حذف می‌کند و به همین علت کارایی بیشتری دارد. چون آب دریا معمولا داری ذرات جامد و برخی از رسوبات است، فیلتر رسوب در مراحل اولیه‌ی دستگاه به کار برده می‌شود تا بتواند جلوی ورود انواع مواد جامد را به داخل دستگاه بگیرد.

دستگاه آب شیرین کن گروه صنعتی آبین گستر
فیلترهای کربنی نیز برای از بین بردن بوی ناخوشایند آب استفاده می‌شوند. آب دریا به دلیل وجود ماهی‌ها، تخم‌گذاری و همچنین سایر موجودات زنده‌ای که داخل آب هستند بوی خاصی دارد. فیلتر کربنی این بو را از بین می‌برد و با خیال راحت تر می‌توانید از آب شیرین تصفیه شده استفاده کنید.
توجه داشته باشید که بعضی از دستگاه‌های تصفیه آب تقلبی با نام و لوگوی برندهای مطرح فروخته می‌شوند. این دستگاه‌های تقلبی کارایی خیلی پایینی دارند و از هر نظر ضعیف هستند. پس باید دقت داشته باشید و حتما آب شیرین کن و دستگاه تصفیه آب خانگی اورجینال خریداری کنید.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی گروه صنعتی آبین گستر

گروه صنعتی آبین گستر تولید و فروش انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی و دستگاه‌های تصفیه آب را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب و شرایط خرید ویژه در اختیار شما قرار می‌دهد. با خیالی آسوده خرید کنید و بهترین دستگاه آب شیرین کن را برای محل کار و خانه خود تهیه کنید.

شماره های تماس:

02637853001
02637853002
09125417503