دستگاه اسمز معکوس چیست؟

دستگاه اسمز معکوس چیست؟

دستگاه اسمز معکوس: اسمز معکوس یک فرآیند برعکس اسمز است. اسمز به عنوان یک روند طبیعی، به عبور محلول با غلظت بالا از طریق غشا نیمه‌تراوا از طریق اختلاف غلظت انجام می‌شود. در نمونه‌ای که ما در نظر می‌گیریم، یک تانک آب تصور می‌شود که توسط یک غشای نیمه‌تراوا به دو بخش تقسیم شده است. در این حالت، به علت برابر بودن اختلاف سطوح شیمیایی در دو بخش از غشا، آب خالص از آن عبور نمی‌کند. اما وقتی نمک به یکی از بخش‌ها اضافه می‌شود، اختلاف سطوح شیمیایی در این محلول کاهش می‌یابد. در این مرحله، آب خالص به سمت بخش حاوی محلول نمک حرکت می‌کند و از طریق غشا عبور می‌کند تا توازن سطح شیمیایی با محلول نمک برقرار شود. در فرآیند طبیعی اسمز، هیچ نیازی به انرژی نیست، اما در اسمز معکوس برای جابجایی آب خالص به سمت محلول با غلظت بالا، نیاز به انرژی وجود دارد.

در دهه‌های اخیر، نیاز به دستگاه‌های تصفیه آب با کارایی بالا و فناوری پیشرفته بیش از پیش احساس می‌شود. شرکت آبین گستر با معرفی دستگاه‌های اسمز معکوس، یک قدم جلوتر از سایر رقبا قرار گرفته است.

دستگاه اسمز معکوس چیست؟

دستگاه اسمز معکوس چیست؟

تصفیه آب به وسیله روش اسمز معکوس یکی از بهترین و کاملترین روش‌ها برای شیرین‌کردن آب است. این روش به‌طور گسترده در کارخانه‌های تولید نوشابه، بسته‌بندی آب، و صنایعی که به دنبال تصفیه و بالا بردن کیفیت آب هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، امروزه این روش نیز برای تصفیه آب مورد استفاده خانگی مورد توجه و محبوبی قرار می‌گیرد. سیستم تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس یکی از دستگاه‌های پرطرفدار بین دیگر سیستم‌های موجود است.

کاربرد اسمز معکوس

استفاده از اسمز معکوس در مختلف زمینه‌ها برای اهداف مختلفی از جمله خالص سازی آب، تغلیظ و بازیافت جامدات محلول در آب، و سایر کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر، کاربردهای اصلی اسمز معکوس بررسی شده‌اند:

 • خالص سازی آب
 • تغلیظ و بازیافت جامدات محلول در آب
 • تعویض یونی و نرم کردن آب برای بویلر
 • تصفیه آب دریا و آب شور
 • تولید آب با درصد خلوص بسیار بالا برای صنایع میکروالکترونیک
 • تولید آب برای صنایع تولید نوشابه و نوشیدنی‌ها
 • بالابردن غلظت شیرین‌کننده غلات
 • تصفیه پساب برای بازیافت مواد مصرفی
 • بازیافت آب از فاضلاب صنعتی و شهری
 • تصفیه آب

اسمز معکوس

مزایای سیستم اسمز معکوس چیست؟

مزایای سیستم اسمز معکوس (RO) برای تصفیه آب متعدد و از اهمیت بسیاری برخوردار است. در زیر، مزایای این سیستم به تفصیل بررسی شده‌اند:

 • کاهش مواد جامد محلول (TDS)
 • کاهش آلاینده‌های مضر
 • کاهش سدیم
 • کاهش طعم و بوی بد آب
 • سازگاری با محیط زیست
 • نگهداری و نصب آسان

 فرآیند تصفیه اسمز معکوس

اسمز معکوس یکی از روش‌های پرکاربرد در شیرین‌سازی آب دریا، کشاورزی و خانگی است. این روش فیزیکی است که برای جداسازی مواد آلی و سمی از پساب‌های صنعتی استفاده می‌شود. در فرایند اسمز معکوس (آب شیرین کن)، با استفاده از یک غشا نیمه تراوا، محلولی که شامل حلال و ناخالصی‌ها است، تصفیه می‌شود و حلال تقریباً خالص تهیه می‌شود. این فرایند که معمولاً با نام RO شناخته می‌شود، با استفاده از فشار اعمال شده به وسیله غشای اسمز معکوس نیمه تراوا، آب را خالص‌تر و دیونیزه می‌کند.

کاربرد اسمز معکوس

اجزای دستگاه اسمز معکوس

اجزای دستگاه اسمز معکوس (RO) در تصفیه آب عبارتند از:

1- پمپ: پمپ در سیستم اسمز معکوس برای خنثی کردن فشار اسمزی و ایجاد فشار لازم برای عبور آب از ممبران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- مجموعه غشاها (ممبران‌ها): ممبران‌ها یا غشاها، که به صورت مجموعه‌های معمولاً هفت عددی در پرشر وسل قرار می‌گیرند، عمل اصلی تصفیه آب را انجام می‌دهند. این ممبران‌ها به طور عمده از جنس‌های پلی‌آمید و پلی‌استر تشکیل شده‌اند.

3- واحد شستشوی خودکار (CIP): این واحد در مواقعی که از سیستم اسمز معکوس استفاده نمی‌شود به عنوان واحد شستشو و تمیزکاری ممبران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- سیستم CIP (Cleaning in Place) یا سیستم شستشو در محل: این سیستم به پاک‌کردن ممبران و تمیزکاری سیستم کمک می‌کند. دارای ورودی برای آب خوراک و دو خروجی برای آب شیرین شده و پساب (آب آلوده) در سیستم اسمز معکوس است.

همچنین، در بخش دستگاه اسمز معکوس، از دوزینگ پمپ‌ها برای تزریق مواد آنتی اسکالانت و تزریق اسید یا باز نیز استفاده می‌شود. این مواد برای جلوگیری از رسوب بر روی ممبران‌ها استفاده می‌شوند.

فرآیند تصفیه اسمز معکوس

اسمز معکوس چند مرحله است؟

برای تعریف اسمز معکوس، باید به چهار مرحله اصلی موجود در این فرآیند توجه کنیم. فرآیند کلی شامل فیلتر رسوب، بلوک قبل از کربن، غشا اسمز معکوس و فیلتر پس از کربن می‌شود. در اینجا برخی جزئیات درباره هر مرحله ذکر شده است:

1- فیلتر رسوب: در این مرحله، ذرات بزرگتر مانند خاک، شن و زنگ زدگی از آب حذف می‌شوند تا از گرفتگی فیلترهای بعدی جلوگیری شود.

2- بلوک قبل از کربن: در این مرحله از کربن فعال برای جلوگیری از عبور هر چیزی بزرگتر از مقیاس آرد و همچنین جذب و پیوند با یون‌های با بار مثبت برای جلوگیری از عبور ترکیبات شیمیایی مانند کلر و کلرامین استفاده می‌شود.

3- غشا اسمز معکوس: در این مرحله، غشا‌ای که شبیه به غشا سم‌زا استفاده می‌شود، مولکول‌های سنگین‌تر از آب مانند سدیم، سرب، مواد معدنی محلول و فلوراید را از آب حذف می‌کند.

4- فیلتر پس از کربن: در این مرحله، آب به‌طور کلی جلا می‌شود تا گواراتر شود. این فیلتر معمولاً برای حذف ذرات بسیار ریز و اطلاعات محلول در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

استفاده از اسمز معکوس

آیا آب حاصل از اسمز معکوس برای شما مفید است؟

بله، صحیح است که سیستم آب اسمز معکوس (RO) می‌تواند بسیاری از آلاینده‌ها و مواد مضر را از آب حذف کند، اما همچنین می‌تواند مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم را نیز از آب حذف کند. این ویژگی می‌تواند در برخی موارد به عنوان یک نقطه مورد نظر یا نقیض در مورد سیستم RO مطرح شود.
استفاده از آب اسمز معکوس برای تصفیه آب می‌تواند آلاینده‌ها و مواد معلول موجود در آب را به‌طور موثری حذف کند. این امر به ویژه در مناطقی با آب ناپاک یا حاوی مواد شیمیایی مضر مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین، این سیستم می‌تواند آب را از ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر آلاینده‌های میکروبی نیز پاک‌سازی کند.
از طرف دیگر، حذف مواد معدنی مهم مانند کلسیم و منیزیم از آب می‌تواند برخی از مشکلات بهداشتی و تأثیرات جانبی برای سلامتی ایجاد کند. این مواد معدنی برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها، عملکرد عضلات، و سیستم عصبی اهمیت دارند. از این رو، برخی از سیستم‌های RO با فناوری‌هایی ترکیب شده‌اند که بتوانند برخی از این مواد معدنی را در آب حفظ کنند یا از مسیرهای دیگری برای تأمین این مواد به بدن ارائه دهند.

مزایای دستگاه اسمز معکوس شرکت آبین گستر

• امکان کار مداوم اسمز معکوس بدون نیاز به توقف های ادواری
• راهبری آسان و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات دستگاه آب شیرین کن
• تهیه آب جهت مصارف آشامیدنی، دارویی، کشاورزی و …
• مجهز به پمپ CIP برای شستشوی خودکار ممبران ‌ها
• محاسبات دقیق مربوط به دستگاه اسمز معکوس با استفاده از نرم افزارهای مرتبط (Rosa 7.3 و …)
• سرعت و دقت بالا در ساخت، نصب و همچنین تحویل دستگاه در محل
• ارائه دفترچه راهنما برای نگه داری آسان از سیستم

اجزای دستگاه اسمز معکوس

طراحی و تولید دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

گروه صنعتی آبین گستر با بیش از 22 سال فعالیت در زمینه طراحی، تولید و ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، مفتخر است که دستگاه آب شیرین کن یا تصفیه آب به روش اسمز معکوس را طراحی و تولید کرده است. تمامی مراحل طراحی و تولید این دستگاه تحت نظر مهندسین با تجربه و حرفه‌ای صورت گرفته و پس از انطباق با استانداردهای بین‌المللی متعدد، این محصول را با کیفیت بالاترین در اختیار مشتریان قرار داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی‌های این دستگاه گروه صنعتی آبین گستر، می‌توانید از راه‌های ارتباطی ما استفاده کنید.

شماره های تماس:

02637853001
02637853002
09125417503